Lech Poznań

We wtorek przypadła sześćdziesiąta rocznica Poznańskiego Czerwca. Pamięć o tym niezwykle ważnym dla historii Polski wydarzeniu uczcili kibice Lecha Poznań.

Czerwiec ’56 to jedno z najważniejszych wydarzeń, jakie miało miejsce w powojennej Polsce. Był to pierwszy generalny strajk, choć początkowo dotyczył jedynie robotników Zakładów im. Józefa Stalina Poznań (dziś Zakłady Przemysłu Metalowego H. Cegielski Poznań), to szybko przyłączyło się do niego wielu mieszkańców regionu. Do pacyfikacji protestu wysłano nie tylko milicję, ale również wojsko, które niezwykle krwawo stłumiło go. Zginęło 58 osób i wielu zostało rannych.

W dzisiejszych obchodach uczestniczyli także kibice Lecha Poznań. O godzinie 11 byli przy odsłonięciu pamiątkowej tablicy przy ulicy Jana Kochanowskiego.Siedem godzin później pojawili się przed bramą Zakładów imienia Cegielskiego. Pod bramą „Ceglorza” spotkali się już po raz piąty. Przygotowali na tę okazję specjalną oprawę. Ku czci poległym odpalili race. Później przemaszerowali pod pomnik Poznańskiego Czerwca 1956, niedaleko którego na placu Mickiewicza od godziny 20:30 rozpoczęła się część oficjalna, na którą przybyli m.in.  prezydent Polski, Andrzej Duda i prezydent Węgier, János Áder.

Comments

0 comments